Kiderült, miért szállták meg a nyomozók az Integritás Hatóság épületét
A hatóság vezetőjét gyanúsítottként hallgatták ki.
Botrányok sora Brüsszelben: mutyizások, közokirat-hamisítás, csalás – mindez csak néhány az elmúlt évek botrányaiból. Most pedig Brüsszel budapesti embere is lebukott.
Ahogy arról csütörtökön a Mandineren beszámoltunk, a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) hivatali visszaéléssel és hűtlen kezeléssel gyanúsította meg az Integritás Hatóság (IH) elnökét, Biró Ferenc Pált. A KNYF házkutatást tartott az IH irodáiban és Biró otthonában, ahol iratokat foglaltak le. Az elnököt és feleségét gyanúsítottként hallgatták ki.
Ezt is ajánljuk a témában
A hatóság vezetőjét gyanúsítottként hallgatták ki.
A vád szerint Biró a hatóság pénzén nemcsak magának, hanem feleségének is bérelt autót, amit tagadott. Felmerült az is, hogy a saját házának kerítését és más felújításokat is az IH költségén végeztetett el. A kerítés ügyében az elnök elismerte, hogy biztonsági okokból erősítette meg azt, mivel ő és családja fenyegetéseket kapott.
Pénteki sajtótájékoztatóján Biró több dolgot elismert, de kijelentette, hogy nem mond le, és a gyanúsításokat alaptalannak tartja, ezért panaszt tett ellenük. A Brüsszel kérése által felállított testület költségeit már korábban is érte kritika, különösen a dolgozók kiugróan magas bérei miatt, amelyeket Biró kérésére állapítottak meg. Az elnök ezt azzal indokolta, hogy a bűnüldözés drága tevékenység.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ügyészség hűtlen kezelés miatt indított eljárást.
Az Európai Unió intézményeiben nem ritkák a korrupciós botrányok. 2022 decemberében az Európai Parlament történetének legnagyobb korrupciós ügye robbant ki, amikor többeket letartóztattak, köztük Eva Kailit, a parlament görög alelnökét, és jelentős készpénzösszegeket foglaltak le. A vádlottak – többek között Pier Antonio Panzeri és Francesco Giorgi – Marokkótól és Katartól fogadtak el pénzt, hogy ezen országok emberi jogi megítélésén javítsanak.
Ezt is ajánljuk a témában
Dokumentumok mutatják be az Európai Unión belüli idegen befolyás mértékét és machinációit.
További botrányt okozott a koronavírus-járvány idején kötött vakcinabeszerzési megállapodás, amely során Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke mobilüzenetek útján egyezett meg a Pfizer vezérigazgatójával, Albert Bourlával, 1,8 milliárd adag vakcina vásárlásáról. Kiderült, hogy von der Leyen férje, Heiko von der Leyen, egy Pfizerrel szorosan együttműködő gyógyszercég igazgatója volt a megállapodás időszakában.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke szintén botrányba keveredett, amikor elmulasztotta időben jelenteni a politikai tevékenysége során kapott ajándékokat – olvasható a Magyar Nemzeten. Bár utólag nyilvánosságra hozta azokat, az ügy tovább mélyítette a brüsszeli intézmények iránti bizalmatlanságot. De Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke is érintett korrupciós vádakban. Weber a saját családi házát jelölte ki pártirodának, hogy az EP képviselői számára biztosított költségtérítést megtarthassa, és kampányához kapcsolódó visszaélések miatt is vizsgálódnak ellene.
Ezt is ajánljuk a témában
Tekintélyes a lista.
Nyitókép: Magyar Nemzet / Havran Zoltán